Co je štěstí?

Co je štěstí?

3.10.2017 – článek s rozhovorem

Dnes článek k zamyšlení.

Co je štěstí? Poslední dobou si pokládám tuto otázku. Neptejte se proč, protože sama nevím. A není to tím, že bych byla šťastná nebo nešťastná. Prostě jen jsem. Možná mám pocit, že je na světě nějak moc neštěstí. Pro každého má totiž štěstí jiný význam. Mám pocit, že člověk nemůže být šťastný. A nebo může, ale netrvá to věčně a může to být pocit, kdy jste šťastní pouze chvíli. Třeba týden, hodinu, minutu. Trvá to pouze krátkou dobu. Je to jen určitá chvíle.

Občas tuto otázku pokládám lidem kolem sebe. Buď se jich zeptám, zda jsou momentálně šťastní a nebo co si myslí, že štěstí či být šťastný vlastně znamená. Jedna moje kamarádka mi odpověděla, že si myslí, že štěstí je ve chvíli, kdy se narodí matce vytoužené dítě. A někdo další mi na to odpověděl, že člověk nemůže být nikdy šťastný, protože by to znamenalo, že jsou splněny všechny sny a přání a pak by nebylo o co usilovat. S tímto názorem trochu souhlasím.

Pro někoho být šťastný znamená třeba mít hodně peněz a koupit si co člověk chce, ale pokud má někdo hodně peněz a není zdravý a je sám, tak šťastný být přece nemůže. Další věc je, že člověk je většinou šťastný, když je zamilovaný. To se Vám najednou zdá, že jste šťastní celkově. Asi ano. Láska dodává pocit štěstí. Když je člověk zamilovaný, tak je vlastně omámený. Nemyslí na nic a na nikoho jiného než na dotyčnou osobu. V břiše má ten vibrující pocit, v hlavě mu šumí a přes oči má růžové brýle. A taky asi musí být zamilovaný šťastně. Někdo se zase cítí šťastný, když se uzdraví z vážné nemoci a pro někoho jiného to může být jen nějaká maličkost. Třeba, že najde ztracenou věc.

Když si vzpomenu, kdy jsem byla šťastná, tak to asi bylo ve chvíli, kdy jsem se vracela po prvních třech měsících strávených v cizí zemi. Vrátila jsem se na týden domů. Když jsem přilétala na letiště, vlily se mi slzy do očí, protože v tu chvíli jsem byla šťastná, že jsem zpět doma a že vidím opět všechny ty lidi okolo, které mám ráda. Měla jsem i nějaké peníze, přátele, lásku a byla jsem zdravá. Co víc si přát. V tu chvíli a na ten týden, co jsem se vrátila jsem byla opravdu šťastná, ale trvalo to opravdu jen pár dní a nebyla jsem soustavně šťastná, ale v určité chvíli ano. A to je to. Myslím si, že člověk může být šťastný ve chvíli, kdy má ty tři důležité oblasti v životě člověka, což je zdraví, láska, peníze, naplněné. No, potom jsem se ale po týdnu vracela zpět to bylo naopak, takže pocit štěstí se vyměnil za pocit totálního neštěstí. Ale díky tomu jsem si uvědomila co chci. Vlastně není dobré být šťastný, protože zaručeně musí příjít pád dolů. Znáte to. Nebo možná se to stává jen mě. Ráno se probudím a mám pocit, že dnes bude dobrý (šťastný) den, ale zaručeně příjde něco, co mi ten dobrý den zkazí.

Štěstí se skloňuje v několika směrech. Vemte si kolik podstatných jmen se k tomuto přídavnému jménu přidává. Šťastné číslo, šťastný den, šťastný svatební den, šťastných deset, šťastný jako příjmení, štěstí ve hře, neštěstí v lásce – na tom taky něco bude. Víc mě jich nenapadá. Asi jich zase tolik není :). Myslíte, že člověk s příjmením Šťastný je opravdu šťastný? Někdy příjmení odpovídá tomu, co děláme. Znám dva lidi s příjmením Štastný. Musím říct, že ten jeden byl celkem flegmatický a kouřil hodně trávy. V tu chvíli, kdy ji kouřil, možná šťastný byl. A ten druhý se má po finanční stránce celkem dobře, rád se napije, je lehce arogantní, ale je to hroznej … vůl, slušně řečeno. Těžko říct, zda je šťastný, když se teď zamyslím, tak na mě vlastně moc šťastně nepůsobí. Z toho vyplývá, že Šťastní asi šťastní soustavně nejsou. Teď mě ještě napadlo, že se říká „šťastný jako blecha“. Myslíte, že jsou blechy šťastné? Mám osobní zkušenost s blechami a možná ve chvíli, kdy mě viděli, tak asi šťastné byly, ale proč se to říká? Protože blecha skáče a prý, když je někdo šťastný, tak by skákal vysoko jako blecha, takže proč se neříká „jsem šťastný, že bych skákal“.

A co šťastné číslo 7. Proč se sedmička považuje za šťastné číslo? Má to náboženský význam. Bůh stvořil svět za 7 dní, je 7 hříchů. A v numerologii toto číslo znamená intuici, sílu, duchovno, léčitelství…

Když se řekne štěstí, tak se mi okamžitě vybaví čtyřlístek. To asi většině. Když někde vidíte čtyřlístek taky máte pocit, že je to dobré znamení? Já ano. No, koukala jsem na wikipedii. Podle wikipedie štěstí znamená:

  1. Vnější příznivá událost nebo okolnost, často nahodilá a nezasloužená: „mít štěstí“, „udělat štěstí“.
  2. Blaženost, vnitřní pocit radostného a více méně trvalého vyplnění: „být šťastný, „mít šťastnou povahu“.

Co je štěstí pro Vás? A jste šťastní? A schválně, spočítate kolikrát jsem v tomto článku napsala slovo štěstí? 🙂

Největším štěstím, ale stejně je, když je člověk zdráv, protože pokud není, tak nemůže dělat věci, které ho těší.

Budu ráda, když někdo napíše svůj názor.

A buďte šťastní 🙂

Na závěr pár citátů, se kterými souhlasím.

„Štěstí je odměna těch, kdo žádnou nehledali“.
Alain

„Že nedostaneme vždy, co chceme, je někdy obrovské štěstí“.
Daljláma

„Šťastný je ten, kdo našel štěstí v rodině“.
Lev Nikolajevič Tolstoj

„Myslím, že dokonalé štěstí může člověk poznat jen tehdy, když poznal největší bolest“.
Liz Taylor

NÁZORY LIDÍ Z ULICE – Rozhovor

1) Bára, 31

Co si představujete pod pojmem štěstí?
Je to nějaký určitý stav mysli. To co každý proživá.

Co je pro Vás štěstí?
Pro mě to je třeba teď, že jsem venku za celý týden, že jsem na procházce a mám čistou hlavu. To je pro mě štěstí. Hlavně to, že vůbec jsem, že jsem relativně zdravá, že mám všechny končetiny v porovnání s jinými lidmi, kteří žijí třeba na ulici, tak jsem vlastně šťastný člověk.
Teď momentálně jsem spokojená.

Kdy jste byla naposledy nešťastná?
Začátkem ledna. Byl to rozchod po čtyřech letech.

Co je pro Vás nějvětším štěstím v životě?
Že mám rodinu, která mě podporuje v tom, co dělám.

Myslíte, že je možné být stále šťastný?
Ne, to nejde. To by bylo nenormální. Být šťastný a nemít i jiné emoce než strach… Jsou to určité stavy a určité chvíle. Můžu být ráno nešťastná a za hodinu šťastná.
Myslím, že každý člověk, který má střechu nad hlavou. Je finančně zajištěný a má rodinu, která ho má ráda, tak je šťastný v porovnání s lidmi, kteří to nemají.

Ale nemusí být šťastný, i když má vše…
Tak to je určitě, ale když to vezmu v porovnání s lidmi, kteří žijí na ulici, když mrzne, tak ty jsou nešťastní. Ty kteří mají vše se k těmto lidem chovají jako kdyby neexistovali, takže i když může být člověk bohatý, tak sice může být nešťastný, ale může s tím něco dělat, ale člověk, který je na ulici, tak už je zaškatulkovaný a i když se snaží něco dělat, tak ta společnost ho bude pořád vnímat, tak jak ho vnímá. Někdo může být šťastný, když permanentně kouří trávu, ale to je stav mysli. Jsou to stavy mysli. Ráno vstanu jsem v pohodě, ale něco se stane a člověka to rozhodí.

2) Nechtěla uvést jméno ani poskytnout foto oka, což respektuji.

Co si představíte, když se řekne „štěstí“? Co to pro Vás je?
No, několik věcí. Řeknu takovou legraci. Kdysi mi jedna paní ve starožitnostech, když jsem tam na něco koukala a prohlížela jsem si nějakého slona, tak paní říká „koukáte se na slona?“ Já říkám, „prohlížím si ten materiál“ a ona „ a víte, že sloni s chobotem nahoru nepřínáší štěstí? Že si to lidé v životě vymysleli- Ale víte co přináší štěstí? Když Vám někdo podaruje sovu.“ Tak já jsem od té doby, což je asi 11 let. Prostě od té doby sbírám sovy a stále mám štěstí. Ve všem možném. Něco se mi třeba rozbije a tak si říkám, že si musím koupit třeba na příklad deštník. Samozřejmě nemám na to, abych si kupovala deštník za 300 – 400 Kč, ale prostě jdu někam a prostě koukám a krásný deštník za pár korun. Nebo mám štěstí na poslední věci. Třeba se mi něco líbí a on je to poslední kus. A to je opravdu hodně často. Připadám si jako šťastný člověk. Jsem narozená v neděli. A ti nedělní mají prý šťěstí, takže já jsem úplně šťastný člověk.

Jste soustavně šťastná?
Když jsem byla v manželství, tak jsem nebyla šťastná, takže jsem se teprve před deseti roky rozvedla po spoustě let a teď už šťastná jsem.

Víc otázek jsem nestihla. Paní už spěchala na autobus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *